Breaking News

Αθλητικά

Βήματα πρόκρισης για τους εκπροσώπους μας στα Κύπελλα Ευρώπης

Ονειρεμένη νύχτα για τους εκπροσώπους μας στα Κύπελλα Ευρώπης, που απέκτησαν ουσιαστικά προβάδισμα πρόκρισης για τα play off του Γιουρόπα Λίγκ.

ΑΠΟΕΛ: Μικρό προβάδισμα πρόκρισης

Ισόπαλο 2-2 έληξε το πρώτο παιχνίδι μεταξύ της Χάποελ Μπερ Σεβά και του ΑΠΟΕΛ για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Οι πρωταθλητές πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων, όμως στη συνέχεια δέχτηκαν την ισοφάριση, με το τελικό αποτέλεσμα να δίνει στους πρωταθλητές μας, μικρό προβάδισμα πρόκρισης.

Ο Νούνο Μοράις άνοιξε το σκορ στο 13΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Την παράβαση κέρδισε ο Τάμαρι. Στο 28΄ ο Ντελατόρε σκόραρε ένα τρομερό γκολ, με ψαλιδάκι, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων.

Οι Ισραηλινοί μπήκαν ξανά στο παιχνίδι στο 42΄ με το γκολ του Ογκού σε μια στιγμή αδράνειας στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 70΄ με τον Νουακένε.

Το ΑΠΟΕΛ ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Ντελατόρε στο 78΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΕΚ: Αγκαλιά με την πρόκριση

Άλλος είχε το όνομα και άλλος τη χάρη στο γήπεδο «Λιεμπενάου» του Γκρατς. Η ΑΕΚ μετά από φοβερή εμφάνιση πέρασε σαν θύελλα από την Αυστρία και κέρδισε με το καθαρό σκορ 2-0 τη Στρουμ (έχει το παρατσούκλι μαύρη θύελλα) κάνοντας μεγάλο άλμα για πρόκριση στα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι το οποί σημαδεύτηκε από σοβαρό τραυματισμό του βοηθού διαιτητή Φρέντρικ Κλάιβερ, και 35λεπτη διακοπή, η ομάδα της Λάρνακας ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και καλείται σε μια εβδομάδα στην «Αρένα» να ολοκληρώσει τη δουλειά της και να προκριθεί στα πλέι-οφ.

Η ομάδα του Άντονι Ιραόλα ανέτρεψε τα προγνωστικά και ήταν αυτή που κέρδισε παιχνίδι και εντυπώσεις στην έδρα των αυστριακών. Μπορεί να μην κατάφερε να σκοράρει στο α΄ μέρος, διάστημα που ήταν καλύτερη στα πρώτα 30΄ λεπτά, αλλά στην επανάληψη συνδύασε την καλή της παρουσία με γκολ. Στο 47΄ ο Τρουγιόλς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και στο 74΄ ο Τρισκόφσκι με σουτ έγραψε το τελικό σκορ. Ο τελευταίος είχε δοκάρι στο 50΄.

Στο 78΄ διακόπηκε ο αγώνας όταν οπαδοί των γηπεδούχοι έριξαν αντικείμενο που τραυμάτισε τον βοηθό διαιτητή, ο οποίος δεν μπόρεσε να συνεχίσει. Μετά από διαβουλεύσεις, το παιχνίδι συνεχίστηκε και η ΑΕΚ κράτησε το πολύτιμο προβάδισμα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καθάρισε τη πρόκριση

Ο Απόλλωνας βρίσκεται και με τα δύο πόδια στην επόμενη φάση αφού επικράτησε με 4-0 της Ντιναμό Μπρεστ στο ΓΣΠ και δύσκολα ανατρέπεται. Αν και… χαράμισε ένα ημίχρονο στο β’ μέρος ήταν καταιγιστικός! Δύο γκολ ο Ζελάγια, ένα ο Μάρκοβιτς και ένα αυτογκόλ.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή μπήκε δυνατά στο παιχνίδι όπως ήταν αναμενόμενο και έψαξε το γκολ. Είχε τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο μέρος και με βάση την εικόνα των δύο ομάδων οι «γαλάζιοι» έπρεπε να είχαν πετύχει τουλάχιστον ένα γκολ. Δύο φορές με τον Περέιρα και μια με τον Σαρδινέρο απείλησε ο Απόλλωνας. Ευκαιρίες κλασσικές, οι οποίες μπορούσαν να μετατραπούν σε γκολ.

Όσα δεν έκανα σε… ένα ημίχρονο οι Σαρδινέρο και Περέιρα το έκανε με το… καλημέρα του β’ μέρος ο Ζελάγια, αφού στο 46’ ο Παπουλής του έδωσε πάσα… πάρε βάλε και σε κενή εστία άνοιξε το σκορ. Ο Ζελάγια διπλασίασε τα τέρματα του και της ομάδας του στο 58’ με κεφαλιά, ενώ 7 λεπτά πριν στο 51’ ο Περέιρα σημάδεψε το δοκάρι. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, όμως ο Μάρκοβιτς δεν είχε πει την τελευταία λέξη! Ο Σέρβος στο 88’ με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Γκατόρ. Το… κοντέρ δεν σταμάτησε εκεί, αφού στις καθυστερήσεις η ομάδα από την Λεμεσό… καθάρισε την πρόκριση με αυτογκόλ του Νογιόκ, ο οποίος… έγραψε το τελικό 4-0